Czy śpisz bezpiecznie ?


Autor: domwolnyodchemii
03 września 2015, 14:24

Nawiązując do tego, co pisałam już wcześniej o chemii zawartej w materiałach i tkaninach, które nas otaczają, chciałabym trochę więcej napisać o tych znajdujących się w naszym łóżku. Na pewno trzeba też powiedzieć słowo na przykład o ubraniach, jednak o tym kiedy indziej.

Co takiego znajduje się w naszych łóżkach, co może nam szkodzić ? Jest kilka takich elementów, a o każdym postaram się napisać dokładniej. 

Pierwsza rzecz, to oczywiście samo łóżko. W większości przypadków jesteśmy przekonani o tym, że drewniane modele są bezpieczne. I rzeczywiście może tak być, jednak niekoniecznie. Samo drewno można już dzisiaj podzielić na dwie grupy. Pierwsza to to klasyczne, drugie natomiast ekologiczne, które najczęściej ma atest FCS. Na pierwszy rzut oka nie zauwazymy żadnej różnicy, bo kryje się ona w samym drewnie. Atestowany materiał jest wycinany w sposób kontrolowany, jednak co najważniejsze, nie można w uprawie roślin stosować większości pestycydów. Te pozostają w drewnie i otaczają nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. 

Najlepszej jakości drewno można jednak zupełnie spieprzyć, malując je na przykład nieodpowiednią farbą czy lakierem. Na szczęście większość producentów jest na tyle odpowiedzialna, aby nie marnować tak ekologicznego materiału. 

Drugi element to oczywiście materac, bo tam wbrew pozorom znajduje się mnóstwo chemii. Przede wszystkim z powodu pianek, kóre przecież są mieszniną chemikaliów i powstają zupełnie sztucznie. Tutaj może się czaić wiele niebezpieczeństw, ale równie dobrze możemy wybrać coś zupełnie bezpiecznego. O materacach napiszę jeszcze więcej w następnym poście. 

A co z pościelą ? Dziś właściwie jest to ten element, który może być najbardziej bezpieczny. Standardem są antyalergiczne kołdry, czy poduszki. Tkaniny ,bardzo często z atestem Eko-Tex, są bezpieczne nawet dla alergików. Myślę, że na łóżko warto zwrócić szczególną uwagę, bo przecież spędzamy w nim 1/3 naszego życia. I akurat tutaj mamy wiele możliwości, aby pozbyć się chemikaliów. 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz